Department of Public Relation:Government of Madhya Pradesh

Dr. Govind Singh

Life Sketch

Dr. Govind Singh, son of Late Thakur Mathura Singh has been elected as Member of Legislative Assembly from Lahar assembly constituency of Bhind district for the 7th time in the year 2018.

Dr. Singh was born on July 1, 1951 in an agriculturist family of Vaishpura village in Bhind district.

Dr. Singh has been active in social and political activities since his student life. He completed B.A. followed by B.A.M.S. degree from Government Ayurvedic College, Jabalpur. Dr. Singh was elected Magazine Secretary in the year 1971-72 and President of Students Union of Government Ayurveda College in the year 1974-75 and member of Jabalpur University Students Union Executive Council. Dr. Singh was elected president of the Sahakari Vipanan Sanstha, Maryadit, Lahar from 1979 to 1982 and in 1984-85.

Dr. Govind Singh was Director of District Cooperative Land Development Bank, Bhind from 1984 to 1986 and Chairman of Nagar Palika Parishad, Lahar from 1985 to 1987.

Dr. Govind Singh was elected member of the 9th Legislative Assembly for the first time in 1990. After this, he was elected member of the 10th Assembly in the year 1993, 11th Assembly in 1998, 12th Assembly in the year 2003, 13th Assembly in the year 2008, 14th Assembly in the year 2013 and 15th Assembly in 2018.

In addition to this, Dr. Singh has been a member of the Jawaharlal Nehru Agricultural University's Board of Directors, from June 1994 to June 1997 and member of the Assembly’s Committee on Petitions in 1996-97, 1997-98 till December 31, 1998, besides being the Director of M.P. State Cooperative Land Development Bank from April 1997.

In September 1997, he toured Italy, Germany, England, Switzerland, Netherlands (Australia), France and Dubai for study on Cooperatives. Dr. Singh was chosen as the Best Legislator in 1997. After being elected a member of the 11th Assembly in the year 1998, he was Minister of State for Home from December 6, 1998, Minister of State for Cooperatives (Independent Charge) from April 26, 2000 and Minister of Cooperatives Department from August 12, 2002.

Dr. Singh was Director of Madhya Pradesh Rajya Sahakari Vipanan Sangh Maryadit from 10 January 2001 to 9 February 2002, Director of Madhya Pradesh State Cooperative Agriculture and Rural Development Bank from December 10, 2001 to January 2, 2002, President of State Co-operative Housing Association from March 28, 2002, Director of Indian National Cooperative Housing Association, New Delhi from August 5, 2002 and in October 2002 he went to China and Hong Kong to participate in the 7th General Assembly of Singapore and Parliament on Population and Development and I.C.A Regional Assembly. From 1995 to date he has been the member of the Pradesh Congress Committee and of the All India Congress Committee from year 2005 and was vice president of Madhya Pradesh Congress Committee from March 24, 2008 to date. Dr. Singh was elected member of the 12th Legislative Assembly in 2003 and has been the Chief Whip of the Congress Legislature Party. On being elected member of the 13th Assembly in 2008, he was the Chairman, Public Accounts Committee from 2009 to 2011. Dr. Singh was elected as the member of the Assembly for the 6th time in the year 2013. He visited Greece, Spain, Australia, Switzerland, Germany, Netherlands, France, UK. and the U.A.E. in April-May 2011 under the aegis of the Indian Parliamentary Union, Madhya Pradesh. Dr. Singh is currently the Deputy Chairperson in the Madhya Pradesh Congress Committee, Bhopal.

Dr.Govind Singh took oath of the minister’s post in the Council of Ministers of Chief Minister Shri Kamal Nath on December 25, 2018.

Important Weblinks